Avrupa Vejeteryan Birliǧi

written/translated by: Ferhat Bingöl

Uluslararası Bir Vejetaryen Sembolü

Avrupa V-simgesi

Yaklaşık 20 yıldır uluslararası bir vejetaryenlik sembolünün kullanılması üzerine bir düşünce vardı. Aslında Yahudi Vejetaryen Birliği Başkanı William Pick böyle evrels bir simgeyi 1976 yılında denemişti.

Bizim şu an kullandığımız V-simgesi ise İtalyan sanatçı Prof. Bruno Nascimben, (Castenaso) tarafından yapılmış ve dünya çapında kullanılması için 1985 yılındaki EVU konferansında (Cervia İtalya) önerilmişti. O günden bu yana bir çok vejetaryen birliği ve oluşumu bu simgeyi kendilerine göre adapte etti ve dünya çapında en çok kullanılan vejetaryenlik simgesi haline geldi.

Vejetaryen ürünler ve et alternatifleri üzerine büyüyen pazarda tüketicinin ürünleri tanımasında kolaylık sağlaması açık bir ihtiyaçtır. İlk olarak 1996 yılında İsviçre'nin en büyük süpermarket zincirinde de kullanılmasıyla birlikte simge resmileşmeye başladı.

Bundan sonra tahmin edildiği gibi 1997 yılında simge tüm Avrupa'da kayıt altına alındı. Kayıt işlemi yapılan ülkeler Avusturya, Belçika, İngiltere, Danimarka, Lüksenburg, Hollanda, Finlandiya, Fransa, Almanya, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, İspanya, İsviçre ve daha bir çokları oldu...

O günden bu yana simgenin kullanımında kuralların belirlenmesi, kullanım şartları ve benzeri konularda bir çok gelişme oldu. Sadece bu simgeye özel bir portal şu adreste bulunabilir. : www.v-label.info 

 


© European Vegetarian Union - Contact form